DF4-10P-2C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF4-10P-2C
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HSG CRIMP 10POS
Stock
100
In Stock :
100
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Board In, Direct Wire to Board
Reliability :
COMMERCIAL
Factory Lead Time :
10 Weeks
Housing Material :
Plastic
Connector Type :
Housing
Contact Pattern :
RECTANGULAR
Color :
Black
MIL Conformance :
No
Body/Shell Style :
PLUG
Published :
2004
Total Number of Contacts :
10
UL Flammability Code :
94V-0
IEC Conformance :
No
Board-Side Pitch :
0.079 2.00mm
Pbfree Code :
yes
Filter Feature :
Series :
DF4
Feature :
Contacts Not Included
Mounting Type :
CABLE
Option :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Contact Gender :
Male
Mounting Option 1 :
LOCKING
Contact Style :
SQ PIN-SKT
Contact Material :
COPPER ALLOY
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish Termination :
Tin
RoHS Status :
RoHS Compliant
Cable Termination :
Crimp
Contact Plating :
Brass
Cable Pitch :
0.079 2.00mm
Pitch :
2.0066mm
DIN Conformance :
Mixed Contacts :
Operating Temperature (Max) :
85°C
Lead Free :
Lead Free
Number of Rows :
1
Operating Temperature (Min) :
-30°C
Packaging :
Bulk
Reference Standard :
UL
Contact Finish - Mating :
Tin
Number of Positions :
10
Lead Pitch :
2mm