DF3DZ-15P-2H(21)
Mfr.Part #
DF3DZ-15P-2H(21)
Description
CONN HEADER SMD R/A 15POS 2MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Fastening Type :
Push-Pull
Series :
DF3
RoHS Status :
RoHS Compliant
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Contact Type :
Male Pin
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Contact Gender :
Male
Voltage - Rated :
250V
Published :
Mount :
Surface Mount
HTS Code :
Contact Finish - Mating :
Tin
Contact Shape :
Circular
Contact Material :
Brass
Connector Type :
Header
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Termination :
Solder
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Insulation Color :
Beige
Packaging :
Tape and Reel (TR)
ECCN Code :
EAR99
Style :
Board to Board or Cable
Number of Rows :
1
Current Rating :
3A
Number of Positions :
15
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
DF3DZ-15P-2H(21)
Hirose DF3DZ-15P-2H(21)
DF3 Series 1-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount, Right Angle Tin Polyamide (PA), Nylon 15-Position Board to Board or Cable 0.220 5.60mm Height