DF3DZ-14P-2H(21)
Mfr.Part #
DF3DZ-14P-2H(21)
Description
CONN HEADER SMD R/A 14POS 2MM
Beige
Voltage - Rated :
250V
Mount :
Surface Mount
Contact Material :
Brass
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Reach Compliance Code :
Unknown
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Contact Shape :
Circular
Orientation :
RIGHT ANGLE
Number of Positions :
14
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Push-Pull
Published :
Contact Finish - Mating :
Tin
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Current Rating :
3A
Board to Board or Cable
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Height :
0.220 5.60mm
Datasheets
DF3DZ-14P-2H(21)
Hirose DF3DZ-14P-2H(21)
DF3 Series 1-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount, Right Angle Tin Polyamide (PA), Nylon 14-Position Board to Board or Cable 0.220 5.60mm Height