DF33C-4DP-3.3DSA(24)
Mfr.Part #
DF33C-4DP-3.3DSA(24)
Description
CONN HEADER VERT 4POS 3.3MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Termination :
Solder
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Reliability :
COMMERCIAL
ECCN Code :
EAR99
Rated Current (Signal) :
5A
Insulation Color :
Beige
Contact Type :
Male Pin
Pitch - Mating :
0.130 3.30mm
Contact Material :
Brass
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Stack Height (Mating) :
17.6mm
Durability :
30 Cycles
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Fastening Type :
Locking Ramp
Number of Positions :
4
Contact Shape :
Square
Feature :
Board Guide
Number of Positions Loaded :
All
REACH SVHC :
Unknown
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mixed Contacts :
yes
Row Spacing - Mating :
0.228 (5.80mm)
Number of Conductors :
ONE
Packaging :
Tray
Style :
Board to Cable/Wire
Number Of PCB Rows :
2
Connector Type :
Header
Number of Rows :
2
Voltage - Rated :
500V
Gender :
Male
Contact Finish - Mating :
Tin
Reference Standard :
UL
Contact Resistance :
10MOhm
Color :
White
RoHS Status :
RoHS Compliant
Series :
EnerBee™ DF33C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Height :
0.453 11.50mm
Mount :
Through Hole
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Hirose DF33C-4DP-3.3DSA(24)
EnerBee™ DF33C Series 2-Row Header Solder Brass Tray Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 4-Position Board to Cable/Wire 0.453 11.50mm Height