DF3-15EP-2A
Mfr.Part #
DF3-15EP-2A
Description
CONN ADAPT PLUG/PLUG 15POS 2MM
Stock
100
In Stock :
100
Product Category :
Rectangular Connector Adapters
Number of ContactsSide 1 :
15
DIN Conformance :
No
MIL Conformance :
No
Termination :
Crimp
Voltage - Rated AC :
100V
Packaging :
Bulk
IEC Conformance :
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
Housing Material :
Polyamide
RoHS Status :
RoHS Compliant
Contact Plating :
Tin
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Contact Material :
Brass
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of ContactsSide 2 :
15
Straight Connection :
yes
Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
1
Number of Positions :
ECCN Code :
EAR99
Convert From (Adapter End) :
Plug, Male Pins
Length :
37mm
Contact Gender :
Male
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Mount :
Panel, Snap in
Housing Color :
Black
Height :
7.2mm
Published :
2004
Factory Lead Time :
10 Weeks
Pitch :
0.079 2.00mm