DF3-13S-2DSA(20)
Mfr.Part #
DF3-13S-2DSA(20)
Description
CONN RCPT 13POS 0.079 TIN PCB
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Stack Height (Mating) :
6.6mm 7.5mm
Contact Resistance :
30mOhm
Lead Pitch :
2.5mm
Contact Shape :
Square
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insertion Force-Max :
4.3924 N
Connector Type :
Receptacle
Mount :
Through Hole
Insulation Height :
0.232 5.90mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Housing Material :
Plastic
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Reliability :
COMMERCIAL
IEC Conformance :
No
Style :
Board to Board or Cable
Number of Positions Loaded :
All
JESD-609 Code :
e3
Withdrawl Force-Min :
.3058 N
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Series :
DF3
Lead Free :
Contains Lead
Option :
GENERAL PURPOSE
Additional Feature :
LOW PROFILE
Current Rating (Amps) :
3A
Reach Compliance Code :
Unknown
Body Depth :
0.232 inch
DIN Conformance :
No
Filter Feature :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Terminal Pitch :
2mm
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Fastening Type :
Friction Lock
Termination :
Solder
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Polarization Key :
HOUSING SIDE
Number of Conductors :
ONE
Published :
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Number of Positions :
13
Number of Rows :
1
Contact Finish - Mating :
Tin
Housing Color :
Black
Contact Type :
Female Socket
Reference Standard :
UL, CSA
Durability :
30 Cycles
MIL Conformance :
Packaging :
Tube
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Mixed Contacts :
Number Of PCB Rows :
1
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
UL Flammability Code :
94V-0
Voltage - Rated :
30VAC
Datasheets
DF3-13S-2DSA(20)
Hirose DF3-13S-2DSA(20)
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Tin Polyamide (PA), Nylon 13 Positions Female Socket