DF3-13EP-2A
Mfr.Part #
DF3-13EP-2A
Description
CONN ADAPT PLUG/PLUG 13POS 2MM
Product Category :
Rectangular Connector Adapters
Contact Gender :
Male
Number of ContactsSide 1 :
13
Reach Compliance Code :
Unknown
RoHS Status :
RoHS Compliant
ECCN Code :
EAR99
Contact Plating :
Tin
Housing Color :
Black
Number of Rows :
1
Termination :
Crimp
Mixed Contacts :
No
HTS Code :
Housing Material :
Polyamide
Contact Material :
Brass
Pitch :
0.079 2.00mm
Convert From (Adapter End) :
Plug, Male Pins
Pbfree Code :
yes
Height :
7.2mm
Number of ContactsSide 2 :
13
Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Bulk
Convert To (Adapter End) :
Plug, Male Pins
Length :
33mm
UL Flammability Code :
94V-0
IEC Conformance :
No
Mount :
Panel, Snap in
Contact Finish - Mating :
NOT SPECIFIED
Number of Positions :
Straight Connection :
yes
Mounting Type :
Panel Mount, Snap-In
Filter Feature :
Published :
Connector Type :
BOARD CONNECTOR ADAPTER
Series :
DF3
Factory Lead Time :
10 Weeks
DIN Conformance :
MIL Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated AC :
100V