DF2633F25V
Mfr.Part #
DF2633F25V
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
128-BFQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 128QFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Core Size :
16-Bit
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA
Memory Size :
256KB
Published :
Connectivity :
I²C, UART/USART
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Timers/Counters :
8
Oscillator Type :
Internal
Frequency :
25MHz
Pin Count :
128
Contact Plating :
Tin
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Mount :
Surface Mount
Package / Case :
128-BFQFP
Radiation Hardening :
No
Program Memory Type :
Flash
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Tray
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of I/O :
73
Access Time :
25 μs
RAM Size :
16K x 8
Core Processor :
H8S/2600
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
H8® H8S/2600
Data Converter :
A/D 16x10b; D/A 4x8b
Number of Pins :
128
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V