DF2630UF20JV
Mfr.Part #
DF2630UF20JV
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
128-BFQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 128QFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Program Memory Type :
Flash
Peripherals :
Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Memory Type :
FLASH, ROM
Packaging :
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
Operating Supply Voltage :
5V
Memory Size :
384kB
Data Bus Width :
16b
Core Size :
16-Bit
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Pins :
128
Watchdog Timer :
yes
Factory Lead Time :
24 Weeks
Data Converter :
A/D 12x10b; D/A 2x8b
Published :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RAM Size :
16K x 8
Program Memory Size :
384KB 384K x 8
Core Processor :
H8S/2600
Mounting Type :
Surface Mount
Interface :
CAN, I2C, SCI
Base Part Number :
DF2630
Operating Temperature :
-40°C~105°C TA
Radiation Hardening :
No
Frequency :
20MHz