DF2378BVFQ35V
- Mfr.Part #
- DF2378BVFQ35V
- Package / Case
- 144-LQFP
- Description
- IC MCU 16BIT 512KB FLASH 144LQFP
- Stock
- 18
- In Stock :
- 18
- Microcontrollers
- Length :
- 20mm
- Address Bus Width :
- 24
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 3V~3.6V
- Number of Terminations :
- 144
- Terminal Pitch :
- 0.5mm
- Supply Voltage-Max (Vsup) :
- 3.6V
- Interface :
- I2C, IrDA, SCI
- Frequency :
- 33MHz
- Access Time :
- 35 µs
- Connectivity :
- I²C, UART/USART
- Lead Free :
- Lead Free
- Watchdog Timer :
- yes
- Supply Voltage :
- 3.3V
- Mounting Type :
- Surface Mount
- uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
- MICROCONTROLLER
- Core Processor :
- H8S/2000
- Operating Supply Voltage :
- 3.3V
- Oscillator Type :
- External
- Peripherals :
- DMA, POR, PWM, WDT
- Package / Case :
- 144-LQFP
- Operating Temperature :
- -20°C~75°C TA
- Has ADC :
- yes
- Program Memory Size :
- 512KB 512K x 8
- Memory Size :
- 512kB
- Pin Count :
- 144
- Number of Timers/Counters :
- 8
- Data Converter :
- A/D 16x10b; D/A 6x8b
- Height Seated (Max) :
- 1.7mm
- Factory Lead Time :
- 20 Weeks
- Core Size :
- 16-Bit
- DAC Channels :
- DMA Channels :
- Number of Pins :
- Terminal Position :
- QUAD
- Published :
- 2009
- RAM Size :
- 32K x 8
- PWM Channels :
- Number of I/O :
- 96
- Mount :
- Surface Mount
- Data Bus Width :
- 16b
- Program Memory Type :
- Flash
- Bit Size :
- 16
- Series :
- H8® H8S/2300
- Base Part Number :
- DF2378
- Pbfree Code :
- Terminal Form :
- Gull wing
- Speed :
- 35 MHz