DF2377RVFQ33V
Mfr.Part #
DF2377RVFQ33V
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
144-LQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 144LQFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Oscillator Type :
External
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
24 Weeks
Memory Size :
384kB
Number of I/O :
96
Core Size :
16-Bit
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
H8® H8S/2300
Base Part Number :
DF2377
Connectivity :
I²C, UART/USART
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA
Packaging :
Tray
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Core Processor :
H8S/2000
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
144-LQFP
Number of Timers/Counters :
10
Program Memory Type :
Flash
Data Converter :
A/D 16x10b; D/A 6x8b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
RAM Size :
24K x 8
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Watchdog Timer :
yes
Mount :
Surface Mount
Access Time :
33 μs
Program Memory Size :
384KB 384K x 8
Number of Pins :
144
Published :
Radiation Hardening :
No
Operating Supply Voltage :
3.3V
Interface :
I2C, IrDA, SCI
Frequency :
33MHz