DF22L-2P-7.92DS(05)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF22L-2P-7.92DS(05)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER R/A 2POS 7.92MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
MIL Conformance :
No
Contact Length - Mating :
0.354 9.00mm
Number of Rows :
1
Current Rating :
25A
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
IEC Conformance :
No
Contact Material :
COPPER ALLOY
Feature :
Board Guide
Insulation Height :
0.480 12.20mm
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Contact Finish - Mating :
Tin-Copper
Pbfree Code :
yes
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Shape :
Square
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Connector Type :
Header
REACH SVHC :
Unknown
Lead Free :
Lead Free
Reliability :
COMMERCIAL
Durability :
30 Cycles
Factory Lead Time :
10 Weeks
Voltage - Rated :
1000V
Housing Material :
Polyamide
Number of Positions Loaded :
All
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Plating :
Tin
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e2
Packaging :
Bulk
Contact Resistance :
5mOhm
Number of Conductors :
ONE
Contact Type :
Male Pin
Insulation Color :
Red
RoHS Status :
RoHS Compliant
Gender :
Male
DIN Conformance :
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Pitch - Mating :
0.312 7.92mm
Mount :
Through Hole
Fastening Type :
Latch Holder
Contact Length - Post :
0.146 3.70mm
Lead Pitch :
7.92mm
Number of Positions :
2
Termination :
Solder
Orientation :
RIGHT ANGLE
Series :
EnerBee™ DF22
Plating Thickness :
39μin
Datasheets
DF22L-2P-7.92DS(05)
Hirose DF22L-2P-7.92DS(05)
EnerBee™ DF22 Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Tin-Copper Polyamide (PA), Nylon 2-Position Board to Cable/Wire 0.480 12.20mm Height