DF2265TE13V
Mfr.Part #
DF2265TE13V
Package / Case
100-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100TQFP
Microcontrollers
Memory Size :
128kB
RAM Size :
4K x 8
Data Bus Width :
16b
Series :
H8® H8S/2200
Package / Case :
100-TQFP
Radiation Hardening :
No
Data Converter :
A/D 10x10b; D/A 2x8b
Base Part Number :
DF2265
Interface :
I2C, IrDA, SCI, UART
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Connectivity :
I2C, SCI, SmartCard
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Access Time :
13 μs
Oscillator Type :
Internal
Core Size :
16-Bit
Number of Timers/Counters :
5
Program Memory Type :
Flash
Mounting Type :
Surface Mount
Core Processor :
H8S/2000
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of I/O :
67
Published :
Number of Pins :
100
Peripherals :
LCD, POR, PWM, WDT
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Frequency :
13MHz