DF2265FA20V
Mfr.Part #
DF2265FA20V
Package / Case
100-BFQFP
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP
Microcontrollers
Lead Free :
Lead Free
Core Processor :
H8S/2000
Number of I/O :
67
Program Memory Type :
Flash
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Frequency :
20MHz
Package / Case :
100-BFQFP
Interface :
I2C, IrDA, SCI, UART
Connectivity :
I2C, SCI, SmartCard
Base Part Number :
DF2265
Data Bus Width :
16b
Oscillator Type :
Internal
Packaging :
Tray
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
RAM Size :
4K x 8
Number of Timers/Counters :
5
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Access Time :
20 μs
Mounting Type :
24 Weeks
Series :
H8® H8S/2200
Mount :
Surface Mount
Published :
Radiation Hardening :
No
Core Size :
16-Bit
Data Converter :
A/D 10x10b; D/A 2x8b
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Peripherals :
LCD, POR, PWM, WDT
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA