DF2265FA13V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF2265FA13V
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
100-BFQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Base Part Number :
DF2265
Oscillator Type :
Internal
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA
Package / Case :
100-BFQFP
Program Memory Type :
Flash
Access Time :
13 μs
Core Processor :
H8S/2000
Core Size :
16-Bit
Peripherals :
LCD, POR, PWM, WDT
Published :
Number of I/O :
67
Packaging :
Tray
Mounting Type :
Surface Mount
Series :
H8® H8S/2200
Factory Lead Time :
24 Weeks
Interface :
I2C, IrDA, SCI, UART
Number of Timers/Counters :
5
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Data Converter :
A/D 10x10b; D/A 2x8b
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~5.5V
Memory Size :
128kB
Number of Pins :
100
Connectivity :
I2C, SCI, SmartCard
Frequency :
13MHz