DF2215RUTE24V
Mfr.Part #
DF2215RUTE24V
Package / Case
120-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 120TQFP
Microcontrollers
Pbfree Code :
yes
Number of Terminations :
120
DAC Channels :
yes
Packaging :
Tray
Interface :
SCI, USB
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA
Supply Voltage :
3V
Radiation Hardening :
No
Oscillator Type :
External
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Terminal Position :
QUAD
Number of I/O :
68
Has ADC :
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Additional Feature :
ALSO OPERATES AT MIN 13MHZ
Bit Size :
16
Number of Pins :
120
Package / Case :
120-TQFP
Lead Free :
Lead Free
Data Bus Width :
16b
Frequency :
24MHz
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Timers/Counters :
2
RAM Size :
20K x 8
Access Time :
24 μs
Mount :
Surface Mount
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Data Converter :
A/D 6x10b; D/A 2x8b
Published :
Address Bus Width :
24
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Terminal Form :
Gull wing
SCI, SmartCard, USB
Terminal Pitch :
0.4mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
DMA Channels :
Series :
H8® H8S/2200
Operating Supply Voltage :
3.3V
Base Part Number :
DF2215
Memory Size :
256KB
PWM Channels :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Program Memory Type :
Flash
Length :
14mm