DF2215RTE24V
Mfr.Part #
DF2215RTE24V
Package / Case
120-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 120TQFP
Number of I/O :
68
Core Size :
16-Bit
Data Bus Width :
16b
Memory Size :
256KB
Number of Timers/Counters :
2
Program Memory Type :
Flash
Packaging :
Tray
Mounting Type :
Surface Mount
Core Processor :
H8S/2000
Access Time :
24 μs
Factory Lead Time :
24 Weeks
Interface :
SCI, USB
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA
Connectivity :
SCI, SmartCard, USB
Data Converter :
A/D 6x10b; D/A 2x8b
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
RAM Size :
20K x 8
Base Part Number :
DF2215
Number of Pins :
120
No
Operating Supply Voltage :
3.3V
Frequency :
24MHz