DF2211CUNP24V
Mfr.Part #
DF2211CUNP24V
Package / Case
64-VFQFN
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64VQFN
Microcontrollers
Core Size :
16-Bit
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
Data Bus Width :
16b
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Packaging :
Tray
Number of I/O :
37
Mounting Type :
Surface Mount
Watchdog Timer :
yes
RAM Size :
8K x 8
Number of Pins :
64
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Package / Case :
64-VFQFN
Core Processor :
H8S/2000
Connectivity :
SCI, SmartCard, USB
Radiation Hardening :
No
Oscillator Type :
External
Series :
H8® H8S/2200
SCI, UART, USB
Program Memory Type :
Flash
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Base Part Number :
DF2211
Published :
Frequency :
24MHz
Memory Size :
64KB
Datasheets
DF2211CUNP24V
Intersil (Renesas Electronics Corporation) DF2211CUNP24V
Microcontrollers Intersil (Renesas Electronics Corporation) DF2211CUNP24V Overview
DF2211CUNP24V Features
The DF2211CUNP24V microcontroller features include a robust 16-bit processor which ensures efficient data handling and processing speed. With 64KB of integrated flash memory, it supports extensive software applications and data storage requirements. Its small form factor 64-VQFN package allows for minimal space utilization on PCBs, making it ideal for compact designs. Additionally, the MCU operates on a 24V power supply, which aligns well with industrial power standards, enhancing its application in a broader range of systems.