DF22-2P-7.92DS(35)
Mfr.Part #
DF22-2P-7.92DS(35)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER R/A 2POS 7.92MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Type :
Male Pin
Series :
EnerBee™ DF22
Packaging :
Bulk
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Shape :
Square
Contact Finish - Mating :
Tin
Current Rating :
25A
Insulation Height :
0.480 12.20mm
Feature :
Board Guide
Reach Compliance Code :
Unknown
Termination :
Solder
Pbfree Code :
yes
Contact Material :
COPPER ALLOY
Height :
12.6mm
Manufacturer Package Identifier :
DF22-2P-7.92DS(35)
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Contact Length - Mating :
0.354 9.00mm
Voltage - Rated :
1000V
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Rows :
1
Contact Length - Post :
0.146 3.70mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Through Hole
Number of Positions Loaded :
All
Fastening Type :
Latch Holder
Connector Type :
Header
Factory Lead Time :
12 Weeks
Pitch - Mating :
0.312 7.92mm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions :
2
Datasheets
DF22-2P-7.92DS(35)
Hirose DF22-2P-7.92DS(35)
EnerBee™ DF22 Series 1-Row Header Solder Copper Alloy Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA), Nylon 2-Position Board to Cable/Wire 0.480 12.20mm Height