DF2148BVFA10V
Mfr.Part #
DF2148BVFA10V
Package / Case
100-BFQFP
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP
Supply Current-Max :
70mA
Core Size :
16-Bit
Has ADC :
yes
Peripherals :
PWM, WDT
Length :
14mm
yes
Number of Pins :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
3 (168 Hours)
DAC Channels :
Mount :
Surface Mount
Supply Voltage :
3V
Width :
14mm
Base Part Number :
DF2148
Terminal Position :
QUAD
Package / Case :
100-BFQFP
Access Time :
10 μs
ROM (words) :
DMA Channels :
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA
Number of Timers/Counters :
5
Connectivity :
Host Interface (LPC), I2C, IrDA, SCI, X-Bus
Published :
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Frequency :
10MHz
Address Bus Width :
24
Interface :
I2C, IrDA, SCI, UART
External Data Bus Width :
16
Supply Voltage-Min (Vsup) :
2.7V
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
PWM Channels :
Memory Size :
128kB
Supply Voltage-Max (Vsup) :
3.6V