DF2145BTE20V
Mfr.Part #
DF2145BTE20V
Package / Case
100-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 100TQFP
Microcontrollers
Width :
14mm
Peripherals :
PWM, WDT
Base Part Number :
DF2145
Supply Voltage :
5V
yes
ROM (words) :
Frequency :
20MHz
Program Memory Size :
256KB 256K x 8
Access Time :
20 μs
Interface :
I2C, IrDA, SCI, UART
Package / Case :
100-TQFP
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA
Number of Timers/Counters :
5
Connectivity :
I2C, IrDA, SCI, X-Bus
Mount :
Surface Mount
DMA Channels :
yes
Published :
Terminal Position :
QUAD
Address Bus Width :
24
Supply Current-Max :
70mA
Number of Pins :
100
PWM Channels :
Length :
14mm
External Data Bus Width :
Memory Size :
256KB
Power Supplies :
5V
Mounting Type :
Surface Mount
DAC Channels :
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4.5V~5.5V
H8S/2000
Number of Terminations :
Has ADC :
RAM Size :
8K x 8
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
Core Size :
16-Bit
Factory Lead Time :
24 Weeks
Height Seated (Max) :
1.2mm