DF2144AVFA10V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF2144AVFA10V
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
100-BFQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Supply Current-Max :
70mA
Packaging :
Tray
Mounting Type :
Surface Mount
uPs/uCs/Peripheral ICs Type :
MICROCONTROLLER
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
100-BFQFP
Lead Free :
Lead Free
Program Memory Type :
Flash
Number of Timers/Counters :
5
External Data Bus Width :
16
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Number of Terminations :
100
Memory Size :
128kB
Frequency :
10MHz
PWM Channels :
yes
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V
ROM (words) :
Supply Voltage :
5V
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Access Time :
10 μs
Pbfree Code :
yes
Core Processor :
H8S/2000
Published :
Bit Size :
16
Terminal Position :
QUAD
RAM Size :
4K x 8
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Terminal Form :
Gull wing
Surface Mount :
Factory Lead Time :
24 Weeks
Number of I/O :
74
Connectivity :
IrDA, SCI
Pin Count :
100
Oscillator Type :
Internal
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA
Interface :
IrDA, SCI
DMA Channels :
No
Length :
14mm
Series :
H8® H8S/2100
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Address Bus Width :
24
Width :
14mm
Has ADC :
Operating Supply Voltage :
3.3V