DF2138AVTF10V
Mfr.Part #
DF2138AVTF10V
Package / Case
80-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80TQFP
Package / Case :
80-TQFP
Core Size :
16-Bit
Number of I/O :
58
Published :
Memory Size :
128kB
Mount :
Flash
Connectivity :
I²C, UART/USART
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Access Time :
10 μs
Factory Lead Time :
24 Weeks
Series :
H8® H8S/2100
Interface :
I2C, IrDA, SCI
Number of Timers/Counters :
5
Core Processor :
H8S/2000
Number of Pins :
80
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA
Mounting Type :
Surface Mount
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Radiation Hardening :
No
Frequency :
10MHz
RAM Size :
4K x 8
Oscillator Type :
Internal
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
2.7V~3.6V