DF2138ATF20V
Mfr.Part #
DF2138ATF20V
Package / Case
80-TQFP
Description
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80TQFP
Microcontrollers
Base Part Number :
DF2138
Packaging :
Tray
Core Size :
16-Bit
Published :
Mount :
Surface Mount
Number of Timers/Counters :
5
Radiation Hardening :
No
Program Memory Type :
Flash
Number of Pins :
80
Interface :
I2C, IrDA, SCI
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Memory Size :
128kB
Mounting Type :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Factory Lead Time :
24 Weeks
Core Processor :
H8S/2000
Frequency :
20MHz
Package / Case :
80-TQFP
Series :
H8® H8S/2100
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Program Memory Size :
128KB 128K x 8
Access Time :
20 μs
Connectivity :
I²C, UART/USART
Number of I/O :
58
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA