DF2132RVTF10V
- Mfr.Part #
- DF2132RVTF10V
- Manufacturer
- Intersil (Renesas Electronics Corporation)
- Package / Case
- 80-TQFP
- Datasheet
- Download
- Description
- IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80TQFP
- Stock
- 457
- In Stock :
- 457
- Manufacturer :
- Product Category :
- Microcontrollers
- Base Part Number :
- DF2132
- Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
- 3V~5.5V
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Access Time :
- 10 μs
- Radiation Hardening :
- No
- Package / Case :
- 80-TQFP
- Number of Timers/Counters :
- 5
- Program Memory Type :
- Flash
- Published :
- 2006
- Peripherals :
- POR, PWM, WDT
- Memory Size :
- 64KB
- Interface :
- I2C, IrDA, SCI
- Number of Pins :
- 80
- Mount :
- Surface Mount
- Program Memory Size :
- 64KB 64K x 8
- Core Size :
- 16-Bit
- Packaging :
- Tray
- RAM Size :
- 2K x 8
- Operating Temperature :
- -20°C~75°C TA
- Series :
- H8® H8S/2100
- RoHS Status :
- ROHS3 Compliant
- Connectivity :
- IrDA, SCI
- Factory Lead Time :
- 24 Weeks
- Data Converter :
- A/D 8x10b; D/A 2x8b
- Moisture Sensitivity Level (MSL) :
- 3 (168 Hours)
- Oscillator Type :
- Internal
- Lead Free :
- Lead Free
- Number of Programmable I/O :
- 58
- Core Processor :
- H8S/2000
- Frequency :
- 10MHz