DF2132RFA20V
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF2132RFA20V
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
80-BQFP
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80QFP
Stock
168
In Stock :
168
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Program Memory Type :
Flash
Access Time :
20 μs
Base Part Number :
DF2132
Data Converter :
A/D 8x10b; D/A 2x8b
Number of Timers/Counters :
5
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
24 Weeks
Published :
2006
Number of Programmable I/O :
58
Connectivity :
IrDA, SCI
Lead Free :
Lead Free
Core Size :
16-Bit
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Oscillator Type :
Internal
Watchdog Timer :
yes
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
RAM Size :
2K x 8
Series :
H8® H8S/2100
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
4V~5.5V
Package / Case :
80-BQFP
Interface :
I2C, IrDA, SCI
Packaging :
Tray
Program Memory Size :
64KB 64K x 8
Frequency :
20MHz