DF2117RVBG20IHV
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF2117RVBG20IHV
Manufacturer
Intersil (Renesas Electronics Corporation)
Package / Case
176-LFBGA
Datasheet
Download
Description
IC MCU 16BIT 160KB FLSH 176LFBGA
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Oscillator Type :
External
Core Size :
16-Bit
Number of I/O :
128
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
3 (168 Hours)
Published :
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tray
Mount :
Surface Mount
Lead Free :
Lead Free
Data Converter :
A/D 16x10b
Number of Timers/Counters :
14
Series :
H8® H8S/2100
Number of Pins :
176
Operating Temperature :
-20°C~75°C TA
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Interface :
I2C, SCI
Peripherals :
POR, PWM, WDT
Package / Case :
176-LFBGA
Program Memory Size :
160KB 160K x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
3V~3.6V
Data Bus Width :
16b
Memory Size :
160kB
Frequency :
20MHz
Watchdog Timer :
yes
Operating Supply Voltage :
3.3V