DF1EC-9P-2.5DSA(35)
Mfr.Part #
DF1EC-9P-2.5DSA(35)
Description
CONN HEADER VERT 9POS 2.5MM
Stock
863
In Stock :
863
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
JESD-609 Code :
e3
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Contact Finish - Mating :
Tin
Stack Height (Mating) :
14.3mm 15.8mm 19.8mm
Insulation Height :
0.425 10.80mm
Number of Positions :
9
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Contact Type :
Male Pin
Factory Lead Time :
10 Weeks
Terminal Pitch :
2.5mm
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Length - Post :
0.142 3.60mm
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
Termination :
Solder
Hirose DF1EC-9P-2.5DSA(35)
DF1E Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Tin Polyamide (PA), Nylon 9-Position Board to Cable/Wire 0.425 10.80mm Height