DF1EC-15P-2.5DSA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF1EC-15P-2.5DSA
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER VERT 15POS 2.5MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Number of Positions Loaded :
All
Fastening Type :
Latch Holder
Pbfree Code :
yes
Contact Type :
Male Pin
Reach Compliance Code :
Unknown
Stack Height (Mating) :
14.3mm 15.8mm 19.8mm
Number of Positions :
15
Connector Type :
Header
Contact Length - Post :
0.142 3.60mm
Series :
DF1E
Current Rating (Amps) :
3A
Insulation Height :
0.425 10.80mm
Option :
GENERAL PURPOSE
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Style :
Board to Cable/Wire
Contact Finish - Mating :
Gold
UL Flammability Code :
94V-0
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Contact Shape :
Square
Contact Material :
Brass
RoHS Status :
RoHS Compliant
DIN Conformance :
No
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Filter Feature :
No
Color :
Beige
Terminal Pitch :
2.5mm
Mixed Contacts :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
16 Weeks
Packaging :
Bulk
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Mounting Type :
Through Hole
Insulation Color :
Natural
Termination :
Solder
Mount :
Through Hole
IEC Conformance :
JESD-609 Code :
e4
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
MIL Conformance :
Number of Rows :
1
Datasheets
DF1EC-15P-2.5DSA
Hirose DF1EC-15P-2.5DSA
DF1E Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole Gold Polyamide (PA), Nylon 15-Position Board to Cable/Wire 0.425 10.80mm Height