DF1E-8P-2.5DS
Mfr.Part #
DF1E-8P-2.5DS
Description
CONN HEADER R/A 8POS 2.5MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Contact Finish - Mating :
Tin
Number Of PCB Rows :
1
Number of Conductors :
ONE
Housing Material :
Plastic
Style :
Board to Cable/Wire
Gender :
Male
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Lead Free :
Contains Lead
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Connector Type :
Header
Contact Shape :
Square
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Contact Material :
Brass
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insulation Color :
Natural
Body Depth :
0.543 inch
Contact Type :
Male Pin
Number of Positions Loaded :
All
Insertion Force-Max :
4.3924 N
Contact Resistance :
30mOhm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Reach Compliance Code :
Unknown
Insulation Height :
0.315 8.00mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Current Rating (Amps) :
3A
Lead Pitch :
2.5mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Mount :
Through Hole
Number of Positions :
8
Durability :
30 Cycles
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Breadth :
0.335 inch
Color :
Beige
Termination :
Solder
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Reliability :
COMMERCIAL
Series :
DF1E
Reference Standard :
UL
Datasheets
DF1E-8P-2.5DS
Hirose DF1E-8P-2.5DS
DF1E Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA), Nylon 8-Position Board to Cable/Wire 0.315 8.00mm Height