DF1E-2P-2.5DS(36)
Mfr.Part #
DF1E-2P-2.5DS(36)
Description
CONN HEADER R/A 2POS 2.5MM
Stock
490
In Stock :
490
Contact Resistance :
30mOhm
Insulation Height :
0.315 8.00mm
Number of Positions :
2
Insulation Color :
Natural
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Fastening Type :
Latch Holder
Connector Type :
Header
Contact Plating :
Tin
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Current Rating (Amps) :
3A
Series :
DF1E
Reference Standard :
UL
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Datasheets
DF1E-2P-2.5DS(36)
Hirose DF1E-2P-2.5DS(36)
DF1E Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA), Nylon 2-Position Board to Cable/Wire 0.315 8.00mm Height