DF1E-15P-2.5DS(36)
Mfr.Part #
DF1E-15P-2.5DS(36)
Description
CONN HEADER R/A 15POS 2.5MM
Contact Resistance :
30mOhm
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
Insulation Height :
0.315 8.00mm
Terminal Pitch :
2.4892mm
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Current Rating (Amps) :
3A
Number of Positions :
15
Unknown
DF1E Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA), Nylon 15-Position Board to Cable/Wire 0.315 8.00mm Height