DF1E-13P-2.5DS
Mfr.Part #
DF1E-13P-2.5DS
Description
CONN HEADER R/A 13POS 2.5MM
Mating Contact Pitch :
0.098 inch
Contact Length - Post :
0.114 2.90mm
Pitch - Mating :
0.098 2.50mm
Number of Positions :
13
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Insulation Height :
0.315 8.00mm
Current Rating (Amps) :
3A
Contact Resistance :
30mOhm
Terminal Pitch :
2.4892mm
Contact Length - Mating :
0.177 4.50mm
DF1E
Datasheets
DF1E-13P-2.5DS
Hirose DF1E-13P-2.5DS
DF1E Series 1-Row Header Solder Brass Bulk Through Hole, Right Angle Gold Polyamide (PA), Nylon 13-Position Board to Cable/Wire 0.315 8.00mm Height