DF14A-20P-1.25H(25)
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF14A-20P-1.25H(25)
Manufacturer
Hirose
Description
CONN HEADER SMD R/A 20POS 1.25MM
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Male Pins
Termination :
Solder
Mixed Contacts :
No
Connector Type :
Header
Feature :
Solder Retention
Number of Positions :
20
Number of Rows :
1
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Radiation Hardening :
No
Fastening Type :
Push-Pull
UL Flammability Code :
94V-0
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Housing Material :
Plastic
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-25°C~85°C
IEC Conformance :
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Style :
Board to Cable/Wire
Mount :
Surface Mount
Total Number of Contacts :
20
Insulation Color :
Beige
JESD-609 Code :
e3
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Contact Length - Mating :
0.086 2.20mm
Voltage - Rated :
150V
Lead Pitch :
1.25mm
MIL Conformance :
Contact Type :
Male Pin
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
DIN Conformance :
Filter Feature :
Contact Shape :
Square
Contact Material :
Brass
Number of Positions Loaded :
All
Option :
GENERAL PURPOSE
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Contact Finish Thickness - Mating :
3.90μin 0.099μm
Contact Finish - Mating :
Tin-Copper
RoHS Status :
RoHS Compliant
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Series :
DF14
Gender :
Male
Current Rating :
1A
Contact Plating :
Tin
Hirose DF14A-20P-1.25H(25)
DF14 Series 1-Row Header Solder Brass Tube Surface Mount, Right Angle Tin-Copper Polyamide (PA), Nylon 20-Position Board to Cable/Wire 0.098 2.50mm Height