DF14-6P-1.25H(59)
Mfr.Part #
DF14-6P-1.25H(59)
Description
CONN HEADER SMD R/A 6POS 1.25MM
Board to Cable/Wire
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mixed Contacts :
No
Housing Material :
Plastic
Polarization Key :
POLARIZED HOUSING
IEC Conformance :
Voltage - Rated :
150V
UL Flammability Code :
94V-0
Connector Type :
Header
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
1A
JESD-609 Code :
e0
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Operating Temperature :
-35°C~85°C
Lead Free :
Contains Lead
Contact Finish - Mating :
Gold
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Termination :
Solder
Additional Feature :
POLARIZED
Dielectric Withstanding Voltage :
500VAC V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reference Standard :
UL
Number of Conductors :
ONE
Number Of PCB Rows :
1
Mating Contact Pitch :
0.049 inch
Insulation Resistance :
500000000Ohm
Total Number of Contacts :
6
Number of Positions :
6
DIN Conformance :
Reach Compliance Code :
Unknown
GENERAL PURPOSE
Body Breadth :
0.224 inch
Durability :
50 Cycles
Insertion Force-Max :
3.0024 N
Mount :
Surface Mount
Housing Color :
Beige
Contact Resistance :
30mOhm
Reliability :
COMMERCIAL
Insulation Height :
0.098 2.50mm
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Body Depth :
0.098 inch
Feature :
Board Guide
Datasheets
DF14-6P-1.25H(59)
Hirose DF14-6P-1.25H(59)
DF14 Series 1-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount, Right Angle Gold Polyamide (PA), Nylon 6-Position Board to Cable/Wire 0.098 2.50mm Height