DF13-8P-1.25DSA(55)
Mfr.Part #
DF13-8P-1.25DSA(55)
Description
CONNECTOR
Headers, Male Pins
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Contact Finish - Post :
Tin
Applications :
Pitch - Mating :
0.049 (1.25mm)
Voltage Rating :
150V
Board to Cable/Wire
Overall Contact Length :
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Features :
Contact Finish - Mating :
Gold
Mated Stacking Heights :
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Product Type :
Headers and Wire Housings
Base Product Number :
DF13
Ingress Protection :
Product Status :
Active
Insulation Height :
0.169 (4.30mm)
Operating Temperature :
-35°C ~ 85°C
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00µin (0.203µm)
Subcategory :
Headers and Wire Housings
Male Pin
Contact Finish Thickness - Post :
Number of Positions :
8
Insulation Color :
All
Contact Length - Post :
0.091 (2.30mm)
DF13
Package :
Bulk
Row Spacing - Mating :
Contact Length - Mating :
Mounting Type :
Through Hole
Contact Material :
Brass
Datasheets
DF13-8P-1.25DSA(55)
DF13 Series 1-Row Header Solder Brass Through Hole Gold Polyamide (PA), Nylon 8-Position Board to Cable/Wire 0.169 (4.30mm) Height