DF13-6P-1.25DSA(76)
Mfr.Part #
DF13-6P-1.25DSA(76)
Description
CONN HEADER VERT 6POS 1.25MM
Headers, Male Pins
Current Rating (Amps) :
1A
Operating Temperature :
-35°C~85°C
DF13
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Length - Post :
0.091 2.30mm
Insulation Height :
0.169 4.30mm
Mixed Contacts :
No
Insulation Color :
Beige
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Mating Information :
MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
Filter Feature :
No
Factory Lead Time :
10 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
6
Male Pin
IEC Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Additional Feature :
POLARIZED
MIL Conformance :
Pitch - Mating :
0.049 1.25mm
Contact Finish Thickness - Post :
8.00μin 0.203μm
Packaging :
Tube
Fastening Type :
Detent Lock
UL Flammability Code :
94V-0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Shape :
Square
DIN Conformance :
Contact Material :
Brass
Voltage - Rated :
150V
Hirose DF13-6P-1.25DSA(76)
DF13 Series 1-Row Header Solder Brass Tube Through Hole Gold Polyamide (PA), Nylon 6-Position Board to Cable/Wire 0.169 4.30mm Height