DF11Z-10DP-2V(21)
Mfr.Part #
DF11Z-10DP-2V(21)
Description
CONN HEADER SMD 10POS 2MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions Loaded :
All
Termination :
Solder
Contact Finish - Mating :
Tin
Insulation Height :
0.283 7.19mm
Reach Compliance Code :
Unknown
Fastening Type :
Detent Lock
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness - Mating :
39.4μin 1.00μm
IEC Conformance :
No
Series :
DF11
Connector Type :
Header
Factory Lead Time :
10 Weeks
Number of Positions :
10
Mount :
Through Hole
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Insulation Color :
Natural
Filter Feature :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Contact Type :
Male Pin
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Published :
DIN Conformance :
Stack Height (Mating) :
8.2mm 8.45mm 9.55mm
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
250V
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Mixed Contacts :
Color :
Black
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Shape :
Circular
RoHS Status :
RoHS Compliant
UL Flammability Code :
94V-0
Style :
Board to Board or Cable
Contact Material :
Brass
Mounting Type :
Surface Mount
Feature :
Board Guide, Solder Retention
Current Rating (Amps) :
2A
Total Number of Contacts :
10
Datasheets
DF11Z-10DP-2V(21)
DF11 Series 2-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount Tin Polyamide (PA), Nylon 10-Position Board to Board or Cable 0.283 7.19mm Height