DF11C-20DP-2V(57)
Mfr.Part #
DF11C-20DP-2V(57)
Description
CONN HEADER SMD 20POS 2MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Style :
Board to Board or Cable
Mixed Contacts :
No
Mounting Type :
Surface Mount
Connector Type :
Header
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
250V
Reach Compliance Code :
Unknown
Pbfree Code :
yes
Number of Rows :
2
Number Of PCB Rows :
2
Feature :
Pick and Place, Solder Retention
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Contact Type :
Male Pin
Number of Positions :
20
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
EAR99
Contact Gender :
Male
Published :
Reference Standard :
UL, CSA
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Polarization Key :
GUIDE SLOT(S)
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Contact Shape :
Circular
Stack Height (Mating) :
8.2mm 8.45mm 9.55mm
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Insulation Height :
0.283 7.19mm
Depth :
6.2mm
Filter Feature :
Option :
GENERAL PURPOSE
Orientation :
Straight
UL Flammability Code :
94V-0
HTS Code :
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Material :
Brass
Rated Current (Signal) :
2A
MIL Conformance :
Color :
Beige, Black
Contact Finish - Mating :
Gold
IEC Conformance :
Factory Lead Time :
10 Weeks
Total Number of Contacts :
20
Housing Material :
Polyamide
1 (Unlimited)
Number of Conductors :
ONE
Reliability :
COMMERCIAL
Insulation Color :
Beige
Current Rating :
1A
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Durability :
50 Cycles
Series :
DF11
Contact Resistance :
30mOhm
Max Current Rating :
2A
Length :
27.5mm
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Withdrawl Force-Min :
.3058 N
Contact Plating :
Gold, Tin
Fastening Type :
Detent Lock
Datasheets
DF11C-20DP-2V(57)
Hirose DF11C-20DP-2V(57)
DF11 Series 2-Row Header Solder Brass Tape & Reel (TR) Surface Mount Gold Polyamide (PA), Nylon 20-Position Board to Board or Cable 0.283 7.19mm Height