DF11.3714.0010.019
Mfr.Part #
DF11.3714.0010.019
Manufacturer
SCHURTER
Package / Case
Module
Datasheet
Download
Description
PWR ENT MOD RCPT IEC320-C14 PNL
Manufacturer :
SCHURTER
Product Category :
Power Entry Modules (PEM)
Fuse :
No
Voltage - UL :
250VAC
Package / Case :
Module
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Vendor Undefined
Max Voltage Rating (AC) :
250V
Series :
DF11
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Termination :
Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
Ingress Protection :
IP40
Current :
7A
Number of Positions :
3
Packaging :
Bulk
Mount :
Flanges, Panel
Accomodates a Fuse :
No
Current - IEC :
10A
Switch Features :
Circuit Breaker, Switch On-Off, Illuminated
Ratings :
IP40
Factory Lead Time :
22 Weeks
Weight :
56.699046g
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Approval Agency :
cULus, ENEC
Filter Type :
Unfiltered - Commercial
Panel Cutout Dimensions :
Rectangular - 29.00mm x 73.50mm
Current - UL :
7A
Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Style :
IEC 320-C14
Number of Contacts :
3
Connector Type :
Receptacle, Male Blades - Module
Feature :
V-Lock Notch
Voltage - IEC :
250VAC