DF11-32DP-2DS(22)
Mfr.Part #
DF11-32DP-2DS(22)
Description
CONN HEADER R/A 32POS 2MM
Product Category :
Headers, Male Pins
Polarization Key :
GUIDE SLOT(S)
Number of Positions Loaded :
All
Shrouding :
Shrouded - 4 Wall
Contact Length - Mating :
0.118 3.00mm
Termination :
Solder
Length - Termination :
0.118 inch
Lead Free :
Contains Lead
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Resistance :
30mOhm
Number of Positions :
32
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Contact Material :
Brass
Option :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Body Breadth :
0.197 inch
Body Length or Diameter :
1.339 inch
Number of Rows :
2
Body Depth :
0.394 inch
Insulation Height :
0.197 5.00mm
Fastening Type :
Detent Lock
Additional Feature :
NONE
Voltage - Rated :
250V
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
JESD-609 Code :
e3
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Connector Type :
Header
MIL Conformance :
No
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Contact Finish - Mating :
Tin
Withdrawl Force-Min :
.3058 N
Filter Feature :
No
Mixed Contacts :
Gender :
Male
Packaging :
Tube
Housing Material :
Plastic
IEC Conformance :
DIN Conformance :
Square
Current Rating (Amps) :
2A
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Contact Type :
Male Pin
Style :
Board to Board or Cable
UL Flammability Code :
94V-0
Lead Pitch :
2mm
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Datasheets
DF11-32DP-2DS(22)
Hirose DF11-32DP-2DS(22)
DF11 Series 2-Row Header Solder Brass Tube Through Hole, Right Angle Tin Polyamide (PA), Nylon 32-Position Board to Board or Cable 0.197 5.00mm Height