DF11-26DS-2V(50)
Mfr.Part #
DF11-26DS-2V(50)
Description
CONN RCPT 26POS 0.079 GOLD SMD
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Insulation Height :
0.234 5.95mm
Fastening Type :
Friction Lock
Number Of PCB Rows :
2
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Reliability :
COMMERCIAL
Mixed Contacts :
No
Lead Pitch :
2mm
Number of Rows :
2
Published :
Contact Finish - Mating :
Gold
Polarization Key :
HOUSING SIDE
UL94 V-0
Number of Conductors :
ONE
Packaging :
Tube
Reach Compliance Code :
Unknown
JESD-609 Code :
e4
Stack Height (Mating) :
7.55mm 8.2mm
Mount :
Surface Mount
Style :
Board to Board or Cable
Mounting Type :
Surface Mount
Housing Color :
Black
Gender :
FEMALE
Contact Material :
Brass
Feature :
Solder Retention
Housing Material :
Plastic
Voltage - Rated :
250V
MIL Conformance :
Number of Positions :
26
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Contact Shape :
Square
Connector Type :
Receptacle
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Type :
Female Socket
Withdrawl Force-Min :
.3058 N
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Lead Free :
Contains Lead
Total Number of Contacts :
26
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Series :
DF11
Insulation Color :
Beige
Body Breadth :
0.197 inch
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Contact Finish - Post :
Tin
HTS Code :
Durability :
50 Cycles
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Filter Feature :
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Resistance :
30mOhm
Current Rating (Amps) :
2A
DIN Conformance :
Applications :
GENERAL PURPOSE
Reference Standard :
UL, CSA
Datasheets
DF11-26DS-2V(50)
Hirose DF11-26DS-2V(50)
2 Rows Receptacle Solder Brass Surface Mount Tube Gold Polyamide (PA), Nylon 26 Positions Female Socket