DF11-22DS-2DSA(06)
Mfr.Part #
DF11-22DS-2DSA(06)
Description
CONN RCPT 22POS 0.079 GOLD PCB
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
1 (Unlimited)
Contact Finish - Post :
Tin
HTS Code :
Mount :
Through Hole
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Reference Standard :
UL, CSA
Reach Compliance Code :
Unknown
Body Breadth :
0.197 inch
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Voltage - Rated :
250V
Contact Type :
Female Socket
Polarization Key :
HOUSING SIDE
Applications :
Black
Current Rating (Amps) :
2A
Factory Lead Time :
10 Weeks
Durability :
50 Cycles
ECCN Code :
EAR99
Length - Termination :
0.118 inch
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Insulation Resistance :
1GOhm
Lead Pitch :
2mm
Number of Positions :
22
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Gender :
FEMALE
Packaging :
Bulk
UL Flammability Code :
94V-0
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Stack Height (Mating) :
7.8mm 8.45mm
Termination :
Press-Fit, Solder
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Lead Free
Body Length or Diameter :
0.945 inch
Contact Resistance :
30mOhm
Fastening Type :
Friction Lock
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Insulation Height :
0.244 6.20mm
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Housing Material :
Polyamide
Connector Type :
Receptacle
IEC Conformance :
Hirose DF11-22DS-2DSA(06)
2 Rows Receptacle Press-Fit, Solder Brass Through Hole Bulk Gold Polyamide (PA), Nylon 22 Positions Female Socket