DF11-20DS-2DSA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DF11-20DS-2DSA
Manufacturer
Hirose
Description
CONN RCPT 20POS 0.079 TIN PCB
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Material :
Brass
Rated Current (Signal) :
2A
Housing Color :
Black
Additional Feature :
POLARIZED
Body Length or Diameter :
0.866 inch
MIL Conformance :
No
Fastening Type :
Friction Lock
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Contact Type :
Female Socket
Published :
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Voltage - Rated :
250V
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Number of Positions :
20
Contact Resistance :
30mOhm
Reference Standard :
UL, CSA
Termination :
Press-Fit, Solder
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
UL Flammability Code :
94V-0
JESD-609 Code :
e4
Withdrawl Force-Min :
.3058 N
Number of Rows :
2
Length - Termination :
0.118 inch
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Polarization Key :
HOUSING SIDE
Contact Finish - Post :
Tin
Durability :
50 Cycles
Body Breadth :
0.197 inch
ECCN Code :
EAR99
Lead Free :
Lead Free
Filter Feature :
No
Series :
DF11
Contact Finish - Mating :
Gold
Connector Type :
Receptacle
Orientation :
Straight
Style :
Board to Board or Cable
Insulation Height :
0.244 6.20mm
HTS Code :
Contact Shape :
Square
Contact Gender :
FEMALE
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Current Rating :
2A
Lead Pitch :
2mm
Stack Height (Mating) :
7.8mm 8.45mm
Housing Material :
Plastic
Reliability :
COMMERCIAL
Factory Lead Time :
10 Weeks
DIN Conformance :
Number of Conductors :
ONE
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Mixed Contacts :
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number Of PCB Rows :
2
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
IEC Conformance :
Radiation Hardening :
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
DF11-20DS-2DSA
Hirose DF11-20DS-2DSA
2 Rows Receptacle Press-Fit, Solder Brass Through Hole Bulk Gold Polyamide (PA), Nylon 20 Positions Female Socket