DF11-18DS-2DSA(05)
Mfr.Part #
DF11-18DS-2DSA(05)
Description
CONN RCPT 18POS 0.079 TIN PCB
Stock
68
In Stock :
68
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Type :
Female Socket
Insulation Height :
0.244 6.20mm
REACH SVHC :
No SVHC
Flammability Rating :
Contact Shape :
Square
Fastening Type :
Friction Lock
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Stack Height (Mating) :
7.8mm 8.45mm
Voltage - Rated :
250V
Current Rating :
2A
Number of Rows :
2
Reach Compliance Code :
Unknown
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Published :
2009
Housing Material :
Polyamide
Voltage - Rated AC :
30V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Lead Pitch :
2mm
Contact Finish Thickness - Mating :
78.7μin 2.00μm
Mounting Type :
Through Hole
Factory Lead Time :
10 Weeks
Housing Color :
Black
Connector Type :
Receptacle
Mount :
Through Hole
Termination :
Press-Fit, Solder
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Insulation Resistance :
1GOhm
Contact Resistance :
30mOhm
Applications :
GENERAL PURPOSE
ECCN Code :
EAR99
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Number of Positions :
18
Contact Gender :
FEMALE
Packaging :
Bulk
Orientation :
Straight
DF11
Hirose DF11-18DS-2DSA(05)
2 Rows Receptacle Press-Fit, Solder Brass Through Hole Bulk Tin Polyamide (PA), Nylon 18 Positions Female Socket