DF11-12DS-2DSA
Mfr.Part #
DF11-12DS-2DSA
Description
CONN RCPT 12POS 0.079 TIN PCB
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Applications :
GENERAL PURPOSE
Fastening Type :
Friction Lock
Mounting Type :
Through Hole
Body Breadth :
0.197 inch
Connector Type :
Receptacle
Contact Resistance :
30mOhm
RoHS Status :
RoHS Compliant
Housing Material :
Polyamide
Number Of PCB Rows :
2
Orientation :
Straight
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Number of Positions :
12
Contact Finish - Post :
Tin
Durability :
50 Cycles
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Lead Pitch :
2mm
Contact Type :
Female Socket
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Finish Thickness - Post :
78.7μin 2.00μm
Mount :
Through Hole
Number of Rows :
2
Insulation Resistance :
1000000000Ohm
Contact Shape :
Square
Brass
Reach Compliance Code :
Unknown
Contact Finish - Mating :
Gold
Length :
14mm
Operating Temperature :
-30°C~85°C
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Voltage - Rated :
250V
Withdrawl Force-Min :
.3058 N
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Withstanding Voltage :
650VAC V
Rated Current (Signal) :
2A
Termination :
Press-Fit, Solder
Reliability :
COMMERCIAL
Factory Lead Time :
10 Weeks
Packaging :
Bulk
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Filter Feature :
No
MIL Conformance :
No
Polarization Key :
HOUSING SIDE
Reference Standard :
UL, CSA
DF11
DIN Conformance :
HTS Code :
Depth :
5mm
Mating Contact Pitch :
0.079 inch
Max Current Rating :
2A
IEC Conformance :
Insulation Material :
Polyamide (PA), Nylon
Contact Finish Thickness - Mating :
8.00μin 0.203μm
Mixed Contacts :
Insulation Height :
0.244 6.20mm
Stack Height (Mating) :
7.8mm 8.45mm
Current Rating :
2A
Number of Conductors :
ONE
Contact Gender :
FEMALE
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Housing Color :
Black
Datasheets
DF11-12DS-2DSA
Hirose DF11-12DS-2DSA
2 Rows Receptacle Press-Fit, Solder Brass Through Hole Bulk Gold Polyamide (PA), Nylon 12 Positions Female Socket