DEA1X3D390JC1B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DEA1X3D390JC1B
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 39PF 2KV SL RADIAL
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2000V
Lead Pitch :
5mm
Series :
DEA
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Multilayer :
No
Lifecycle Status :
DISCONTINUED (Last Updated: 5 months ago)
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Length :
25mm
Capacitance :
39pF
Operating Temperature :
-25°C~125°C
Size / Dimension :
0.197Dia 5.00mm
Depth :
5mm
Package / Case :
Radial, Disc
Temperature Characteristics Code :
SL
Height Seated (Max) :
0.315 8.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Diameter :
500 µm
Voltage - Rated DC :
2kV
RoHS Status :
RoHS Compliant
Size Code :
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Tolerance :
±5%
Feature :
High Voltage
Lead Free :
Lead Free
Packaging :
Bulk
Temperature Coefficient :
SL
Terminal Shape :
Wire
Lead Style :
Straight
Mount :
Through Hole
Termination :
Radial
Composition :
Ceramic
Datasheets
DEA1X3D390JC1B
Murata Electronics DEA1X3D390JC1B
DEA 39pF Ceramic Capacitor ±5% SL 0.197Dia 5.00mm -25°C~125°C 2 Terminations High Voltage Through Hole Radial, Disc
DEA1X3D390JC1B Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.197Dia 5.00mm.This coefficient equals SL indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 2kV allows it to function.Ceramic capacitor is the distance between adjacent threads that determines the lead pCeramic capacitorch of a capacCeramic capacitoror.
DEA1X3D390JC1B Features
a size/dimension of 0.197Dia 5.00mm
with SL being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 2kV