DE11XKX470JB4BC05F
Mfr.Part #
DE11XKX470JB4BC05F
Description
CAP CER 47PF 250V SL RADIAL
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 5 months ago)
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Tolerance :
±5%
Lead Style :
Formed Leads
Max Operating Temperature :
85°C
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Capacitance :
47pF
Voltage - Rated :
250VAC
Packaging :
Bulk
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
X1, Y1
Min Operating Temperature :
20°C
Series :
KX
Lead Pitch :
10.0076mm
Temperature Coefficient :
SL
Lead/Base Style :
Formed Leads
Murata Electronics DE11XKX470JB4BC05F
KX 47pF 250VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.354Dia 9.00mm -40°C~125°C Through Hole Radial, Disc
DE11XKX470JB4BC05F Overview
A program's size/dimension is 0.354Dia 9.00mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above 20°C if you want stable operation.Its coefficient is SL and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.Lead pitch of a capacitor is simply the distance (spacing) between adjacent threads, and its pitch is 10.0076mm.
DE11XKX470JB4BC05F Features
a size/dimension of 0.354Dia 9.00mm