DE11XKX150JB4BC05F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DE11XKX150JB4BC05F
Manufacturer
Murata Electronics
Package / Case
Radial, Disc
Datasheet
Download
Description
CAP CER 15PF 250V SL RADIAL
Stock
9
In Stock :
9
Manufacturer :
Murata Electronics
Product Category :
Ceramic Capacitors
Series :
KX
Size / Dimension :
0.354Dia 9.00mm
Lead Style :
Formed Leads
Dielectric Material :
Ceramic
Applications :
Safety
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lifecycle Status :
NRND (Last Updated: 5 months ago)
Tolerance :
±5%
Temperature Coefficient :
SL
Height Seated (Max) :
0.512 13.00mm
Packaging :
Bulk
Ratings :
X1, Y1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Mount :
Through Hole
Mounting Type :
Through Hole
Lead Pitch :
10.0076mm
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lead/Base Style :
Formed Leads
Capacitance :
15pF
Package / Case :
Radial, Disc
Voltage - Rated :
250VAC
Operating Temperature :
-40°C~125°C
Murata Electronics DE11XKX150JB4BC05F
KX 15pF 250VAC Ceramic Capacitor ±5% SL 0.354Dia 9.00mm -40°C~125°C 2 Terminations Through Hole Radial, Disc