DD78S00000/AA
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
DD78S00000/AA
Manufacturer
Positronic
Description
CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 78POS
Manufacturer :
Positronic
Product Category :
D-Sub, D-Shaped Connector Housings
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Gender :
FEMALE
Termination Style :
Crimp
Shell Plating :
Zinc
Shell Size, Connector Layout :
5 (DD, D) High Density
Shell Size :
5
Shell Material, Finish :
Steel, Clear Chromate Plated Zinc
Dielectric Material :
Polyester, Glass Filled
Connector Style :
D-Sub, High Density
Connector Type :
Receptacle for Female Contacts
Product Category :
D-Sub High Density Connectors
Product Status :
Active
Number of Positions :
78 Position
Subcategory :
D-Sub Connectors
Contact Type :
Signal
Brand :
Amphenol Positronic
Package :
Box
Flange Feature :
Housing/Shell (Unthreaded)
Color :
Blue
RoHS :
Details
Number of Rows :
4 Row
Note :
Contacts Not Included
Features :
Shielded
Mating Cycles :
500
Mounting Style :
Through Hole
Shell Material :
Steel
Product Type :
High Density D-Sub Connectors
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Shell Finish Thickness :
Contact Plating :
Gold
Series :
DD
Ingress Protection :
IP65/IP67 - Dust Tight, Water Resistant, Waterproof
Primary Material :
Metal
Datasheets
DD78S00000/AA
Positronic DD78S00000/AA
DD Series D-Sub, High Density Receptacle for Female Contacts 78 Position-Position Female Signal 5 (DD, D) High Density Free Hanging (In-Line) Steel, Clear Chromate Plated Zinc
DD78S00000/AA Overview
DD78S00000/AA Features
DD series
DD78S00000/AA Applications
There are a lot of Amphenol
DD78S00000/AA D-Sub Connectors applications.
  • Datacom
  • Communication
  • Medical technology
  • Military Technology
  • Measuring & Control Technology
  • Instrumentation
  • Automotive Electronics
  • Telecommunications
  • Data Technology
  • Blowers
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • TE Connectivity AMP Connectors
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING PLUG 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HOUSING RCPT 9POS
    CONN D-SUB HD HOUSING RCPT 15POS